Intel’in Grafik Macerası Tehlikede mi? Battlemage ve Celestial GPU’lar Ertelenebilir

Intel’in gelecek nesil Arc Battlemage Xe2 ve Celestial Xe3 GPU’larının, güvenilir kaynaklardan gelen bilgilere göre ertelenme, hatta iptal edilme ihtimali bulunuyor.

Weibo’da Golden Pig Upgrade tarafından yapılan paylaşımlara göre, Intel’in Arc GPU’ları ile ilgili planlarında bazı değişiklikler olabilir. Golden Pig Upgrade, Intel ve AMD’nin mobil işlemcileri hakkında yaptığı sızıntılarla bilinen ve güvenilirliği kanıtlanmış bir kaynak. Son paylaşımlarında ise Intel’in Battlemage ve Celestial mimarilerini içeren yeni nesil Arc GPU ailesi hakkında bilgiler verdi.

Intel Arc Battlemage Xe2 GPU’lar, bu yılın sonlarında piyasaya çıkması beklenen ve 2024’ün ilk yarısında daha geniş çapta satışa sunulacak olan yeni nesil Lunar Lake Core Ultra 200V CPU’ların önemli bir parçası olacak. Bu çiplere dair sızıntılar Alchemist ve Alchemist+ çiplerine kıyasla çok daha yüksek performans vaat ediyor ve geliştirilmiş bir grafik mimarisi kullanıldığına işaret ediyor. Ancak bu mimarinin Xe2-LPG veya mobil versiyonu. Daha üst seviye ayrık GPU modeli olan Xe2-HPG’nin ise erteleneceği bildiriliyor.

Golden Pig Upgrade, önümüzdeki yıl Xe2 Battlemage mimarisinin ayrık grafik kartı tarafını temsil eden DG3’ün olmayacağını belirtiyor. Bu ertelemenin Xe3 Celestial GPU’ları da etkileyebileceği düşünülüyor. Bu mimarinin Intel’in Panther Lake CPU ailesinde Xe3-LPG iGPU olarak piyasaya çıkması bekleniyor ancak paylaşımlar önümüzdeki yıl Xe3 olmayacağını gösteriyor. Intel, Panther Lake’in 2025’in ikinci yarısında piyasaya sürüleceğini ve Intel’in 18A, Intel 3 ve harici (TSMC) bir işlem düğümü kullanacağını zaten doğrulamıştı.

Şu anda, bu söylentilerin ayrık GPU ailelerinin, entegre GPU ailelerinin veya her ikisinin de ertelenmesini mi ima ettiği net değil. Şirket entegre grafik yeteneklerine daha fazla odaklandığı için ayrık grafik geliştirmelerinin bir adım geriye atılması muhtemel görünüyor. Intel’in Arc Battlemage Xe2 Arc ekran kartlarının 2024’ün sonlarında piyasaya çıkmasının beklendiği ve GPU’ların çeşitli yamalar içinde ortaya çıktığı, çalışmaların devam ettiğini gösteren raporlar zaten vardı.

Eğer Intel aniden bu çipleri ertelemeye veya hatta iptal etmeye karar verirse, bu birçok kullanıcı ve teknoloji topluluğu için büyük bir hayal kırıklığı olacaktır. Çünkü bu Intel’in ilk ayrık ürün ailesini tanıttıktan sadece bir yıl sonra GPU geliştirme planından vazgeçtiğini gösterebilir. Bunun nedeni Intel’in sürekli sürücü güncellemeleri aracılığıyla Arc ürünlerinin performansını optimize etme, hataları düzeltme konusunda gerçekten iyi bir iş çıkarmış olması.

Şirket bu kadar olumlu sonuç elde ettikten sonra Arc GPU yol haritasından vazgeçerse bu gerçekten de çabaların boşa gitmesine neden olur. Umarız durum böyle değildir, şirketin daha fazla ayrıntı vererek bizleri aydınlatmasını bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir