CHP’li Çakırözer’den AYM’ye Gezi çağrısı: Dünyaya rezil olacağız, bir an önce karar verip bizi bu utançtan kurtarın

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Anayasa Mahkemesi’ni (AYM) Gezi davasında bir an önce karar vermeye çağırarak, “Anayasa Mahkemesi bir an önce hareket etmezse, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bu davada bir kez daha ihlal kararı verecek. Eksik, haksız, hukuksuz yargılamalarımız nedeniyle yine dünyaya rezil olacağız” dedi. Çakırözer, “AİHM, bir kez daha ihlal kararı vermeden harekete geçin, bizi bu utançtan kurtarın” diye seslendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, gazeteci Yıldız Tar’ın hazırlayıp sunduğu Söz Hakkı programında seçimlerde basın özgürlüğünü ve gündemi değerlendirdi. Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nin (MLSA) hesaplarından canlı yayınlanan programa katılan Çakırözer,  gazeteci kökenli milletvekili olarak, her ay hazırladığı Basın Özgürlüğü Raporları’ndan bahsetti.

Rapordaki Mart ayı verilerine göre, basına yönelik baskıcı anlayışın seçimde de değişmediğini belirtti. Çakırözer, kanunen bir engel olmamasına rağmen gazetecilerin seçim bölgelerinde çekim yapmasının engellendiğini belirterek, TRT’yi şöyle eleştirdi:

“Seçimlerde muhalefet partisi tarafından uyarılmasına rağmen TRT, tam anlamıyla taraf tuttu. Hiçbir şekilde iktidar adayları dışında adaylara yer vermedi. TRT’nin bu tutumu seçim yasaklarının olduğu seçim gününde bile devam etti. TRT, seçim günü AK Parti adaylarının ve Erdoğan’ın reklam filmlerine yer verdi.”

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU YAZDI – 55 soruda Gezi davası

Kavala, Atalay ve Kahraman’ı ziyaret eden Çakırözer’den AYM’ye çağrı

Gezi Davası’ndan hüküm giyen Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Osman Kavala’yı bayram dolayısıyla ziyaret ettiğini söyleyen Çakırözer, canlı yayında Anayasa Mahkemesi’ne çağrıda bulundu. “Osman Kavala’ya idam cezası olsa idam vereceklerdi” diyen Çakırözer, davanın hukuksuz, delilden yoksun bir şekilde yürütüldüğünü belirterek şöyle devam etti:

“Anayasa Mahkemesi bir an önce hareket etmezse, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bu davada bir kez daha ihlal kararı verecek. Eksik, haksız, hukuksuz yargılamalarımız nedeniyle yine dünyaya rezil olacağız. Bizi bu utançtan kurtarma fırsatı Anayasa Mahkemesi’nin elinde. Buradan Yüce Mahkeme’ye çağrıda bulunuyorum, bakın bir bayram günü hepimiz ailelerimizdeyiz, sevdiklerimizdeyiz. Ama onlar değil. Masum insanlara bu yapılanlar büyük adaletsizlik, vicdansızlık ve hukuksuzluk. Anayasa Mahkemesi’ne görevinin gereğini yapması çağrısında bulunuyoruz. Bu dosyayı bir an önce ele alıp, buradaki hukuksuzluğu tescil ederek bu insanların özgürlüklerine, ailelerine kavuşmasını sağlayın. Bunu ilk derece Mahkeme’nin, Yargıtay’ın yapması gerekirdi. Ama dosya şu an AYM’nin önünde. Ve AYM’nin bizi, bu ülkede yaşayan herkesi bu utançtan kurtarabilme şansı var.”

HASAN CEMAL YAZDI – Osman Kavala nasılsın? Hayırlı bayramlar!

Gezi davası AYM önünde: AİHM Kavala’nın mahkumiyetini gündemine alıyor

Öte yandan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Osman Kavala’nın mahkumiyet hükmüne karşı yaptığı başvuruyu gündemine alıyor. Hükümete, Kavala hakkındaki adli sürece ilişkin bilgi ve belge sağlamaya davet eden Mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin kararını beklemeden mahkumiyet kararını gündemine aldı.

Davayı Hükümete ileten mahkemenin taraflara yönelttiği sorular arasında, Kavala’nın masumiyet karinesinin ihlal edilip edilmediği, AYM önündeki sürecin uzamasının sözleşmeye aykırı olup olmadığı, daha önce siyasal faaliyette bulunmuş hakimlerin davaya dahil olmasının tarafsız mahkemede yargılanma kriterini ihlal edip etmediği bulunuyor. Mahkeme, başvuruyu kötüye kullanma yasağı olarak da bilinen Sözleşme’nin 18.maddesi açısından da ele alacak.

 

 


 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir